FORUM

Czas leci. Szanowni Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Ordynacka!
Z ogromną radością zapraszamy na coroczny zjazd naszego Stowarzyszenia, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-8 września 2024 w pięknym Międzywodziu.
Spotykamy się w domkach w Ośrodku Wypoczynkowym Portus, gdzie jak zawsze czeka na nas wiele atrakcji, wspólne chwile pełne radości i możliwość odnowienia naszych więzi oraz nawiązania nowych znajomości.
Prosimy o zarezerwowanie tych dat w swoich kalendarzach i wstępne dokonywanie zapisów na domki.
Wasza obecność jest dla nas niezwykle ważna, dlatego już teraz gorąco zachęcamy do dołączenia do nas na tym wyjątkowym wydarzeniu.
Do zobaczenia we wrześniu!
· Termin: 5 – 8 września 2024 roku
· Miejsce: Międzywodzie, Ośrodek Portus
· Ceny pobytów:
  • czwartek-niedziela – 500,00 zł/os
  • piątek-niedziela – 420,00 zł/os
  • sobota-niedziela – 280,00 zł/os
  • sobota bez noclegu – 180,00 zł/os
· Wpłaty: na konto Ireneusz Ossowski
nr konta ING 37 1050 1559 1000 0097 5878 5563
z dopiskiem „spotkanie w Międzywodziu”
· Rezerwacja domków: Agnieszka Bartczak
mail bartczak@ekb.szczecin.pl
tel.601800850
· Kontakt do komendantury:
Marek Szymański tel. 790791755
Marcin Miśniakiewicz tel. 502502278
 
Serdecznie pozdrawiam
Marcin Miśnakiewicz

Stowarzyszenie Ordynacka
 
 
 
Poseł Robert Kwiatkowski były Przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka zapraszał na spotkanie (było on-line na stronie „live” ) z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. 15-12-2020 r. Spotkanie w sieci z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, prowadził Poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Spotkanie na facebook/ordynacka miało 7339 odbiorców, w dniu emitowania ” na żywo” . Ze względu na wiele pytań o możliwość zobaczenia wywiadu w terminie późniejszym przygotowaliśmy wersję na youtube , niejako do ponownego odtwarzania lub ewentualnie zapoznania się z treścią spotkania. Było to pierwsze z serii jakie zaproponujemy, na żywo. Pierwsze musiało być, obowiązkowo, z właścicielem legitymacji nr.1 Stowarzyszenia Ordynacka jakim jest Prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pokażemy Wam wszystkich ludzi Prezydenta czyli Ordynacką on-line.

AFILIACJA POLITYCZNA

Zbliża się data IX KONGRESU STOWARZYSZENIA ORDYNACKA, wychodzi na to, że istotnym punktem programu będzie dyskusja na temat afiliacji politycznej stowarzyszenia w najbliższych wyborach parlamentarnych. Film obejmuje migawki z poprzednich kongresów. Czy istnieje dylemat afiliacji?

 

 

MIEDZYWODZIE

Kolejne wieści od Andrzeja Ptaka dot. Międzywodzia:
No, już dobrze, nie poganiajcie (bo tracę oddech – jak śpiewała, chyba, Kora). Czemu się tak niecierpliwicie? Międzywodzie nadejdzie i TAK! Jak ktoś zapomniał to już 8 Września tego roku! A tu telefony, wstępne rezerwacje, a gdzie uiszczać i kiedy, a ten, czy tamten, będzie, a jaki numer konta? Itd., itd. No niech będzie.
Ryzyk – fizyk! (nie Rydzyk, ani nie żaden naukowiec) Mając na uwadze tradycyjne nastawienie do posłów (absolutnie nie utożsamiać z parlamentarzystami, bo Ci przynoszą wyłącznie dobre wieści. Pewnie ze strachu), których skracano o głowę, gdy wieści były nie po myśli Adresata – donoszę: Bum, bum, bum, bum………Bum, bum, bum, bum. Tu Rozgłośnia Radia Międzywodzie. Wzorem innej Rozgłośni z Wysp, podajemy informacje złe, czy dobre, ale prawdziwe:
1. Termin – jak wyżej, ale dopuszczalne są modyfikacje:
a. Niecierpliwi od czwartku 7 września
b. Nienasyceni do poniedziałku 11 września lub dłużej, ale w krzakach i o wyżywieniu na podstawie tego co upolują lub nazbierają w lesie. Telefon do Opieki Społecznej podamy na apelu w sobotę.
2. Cennik:
a. Podobno inflacja spada, ale nikt nie wie gdzie.
b. Piątek – niedziela 400.-
c. Sobota – niedziela 250.-
d. Sobota, lub niedziela 180.- (bez noclegu)
e. Dla niecierpliwych od czwartku dopłata 80.-
3. Zrzutka do kapelusza:
a. Koniecznie z dopiskiem „spotkanie towarzyskie w Międzywodziu”
b. Rachunek bankowy: 37 1050 1559 1000 0097 5878 5563 dzięki uprzejmości Irka Ossowskiego
c. Informacja mailem; kto, za jaki okres i ile osób, do Agnieszki Bartczak bartczak@ekb.szczecin.pl celem rezerwacji domków. Wpłacający mają uprzywilejowaną kolejkę w wyborze domków!
d. Info do Komendanta Jurka Kapicy jerzykapica55@gmail.com lub telefon 797 280 002
e. W załączeniu plan domków do obsadzenia z wyjątkiem numeru 29 bo to Recepcja i moje lokum na zapleczu!
f. Jagoda przyjmuje 4 osoby a Kampinos tylko 3 Jak ktoś dalej nie będzie czegoś wiedział, to ja już nic na to nie poradzę. Bum, bum, bum, bum.
P.S. Ponieważ wiadomo, że złe wieści rozchodzą się najszybciej, to liczę na potwierdzenie odbioru! Tych, którzy dowiedzieli się o Międzywodziu z plotek i nie dostali maila (wyłącznie z powodu nie bycia na listach dystrybucyjnych) a by zapałali chęcią bezpośredniego nasłuchu wiadomości, proszę o maila do dopisania. Adresy się zmieniają i musiałem, dzisiaj, trochę uaktualnić listy bo było kilkanaście zwrotek o braku dostarczenia.
Andrzej Ptak

 

 

Dziedzictwo Okrągłego Stołu po 30 latach

W 30 rocznicę zakończenia obrad Okrągłego Stołu, Stowarzyszenie Ordynacka i Klub Inteligencji Katolickiej ze Społecznym Komitetem Lewicy i inicjatywą „30 rok wolności”, zorganizowali 5 kwietnia, w Zamku Ujazdowskim sesję „DZIEDZICTWO OKRĄGŁEGO STOŁU PO 30 LATACH”. W sali Laboratorium spotkała się spora grupa żyjących uczestników jednego z ważniejszych wydarzeń politycznych w najnowszej historii Polski i licznie zgromadzona publiczność, w tym kilkudziesięciu członków „Ordynackiej”.
Spotkanie otworzyły wypowiedzi Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego – aktywnego uczestnika „strony rządowej” obrad Okrągłego Stołu i Prezydenta Bronisława Komorowskiego należącego wówczas do sceptycznych wobec rozmów „strony solidarnościowej” z ówcześnie rządzącymi PRL-em. Kwaśniewski zwrócił uwagę na okoliczności polityki międzynarodowej, jakie umożliwiły ukierunkowanie polskich przemian zapoczątkowanych wiosną 1989 roku, podkreślając, że były one istotne, ale nie kluczowe dla przebiegu i efektu obrad Okrągłego Stołu. Przyznał, że było to wydarzenie, którego etos ukształtował go ostatecznie jako polityka, a dyskutowanie i uznawanie argumentów dotyczących najtrudniejszych zagadnień i sporów politycznych, sposobem na uprawianie polityki. Zwrócił uwagę, że wyjście Polski z impasu społeczno-gospodarczego i politycznego lat 80-tych XX wieku z pomocą negocjacji okrągłostołowych umożliwiły Polsce nie tylko zmianę systemu politycznego, ale i polityczny marsz „ku Zachodowi”, włącznie i przede wszystkim związany z wstąpieniem Polski do struktur NATO i przystąpieniem do Unii Europejskiej. Ten ostatni pogląd podzielił również Komorowski, przyznając, że mimo tamtego swojego sceptycyzmu dziś uważa, że nie miał racji, bo owoce Okrągłego Stołu okazały się dobre dla polskiego państwa i społeczeństwa. Komorowski, poddał w wątpliwość możliwość wyłącznie polskiego consensusu umożliwiającego podjęcie rozmów przez komunistów z opozycją. Podkreślając swoją kompetencje historyka, wyraził przypuszczenie, że Okrągły Stół mógł dojść do skutku po uzgodnieniach i konsultacjach zapewne opisanych w dokumentach spoczywających dziś jeszcze w archiwach rosyjskich, amerykańskich i watykańskich. Panel Prezydencki prowadził Krzysztof Janik (Społeczny Komitet Lewicy) i Jacek Michałowski (Klub Inteligencji Katolickiej).
W prowadzonym przez Irenę Słodkowską – publicystkę „Więzi” i „Tygodnika Powszechnego” oraz Roberta Kwiatkowskiego – Przewodniczącego Stowarzyszenia „Ordynacka”, drugim panelu dyskusyjnym wzięli udział uczestnicy Okrągłego Stołu: Stanisław Ciosek, Janusz Reykowski, Andrzej Wielowieyski i Henryk Wujec. Stanisław Ciosek zwrócił uwagę, że polski Okrągły Stół nie powinien być traktowany jako polityczny ewenement, że zasadą debaty politycznej jest dyskusja i osiąganie kompromisu. Ciekawym spostrzeżeniem prof.Reykowskiego było zaznaczenie, że „stronę rządową” reprezentowali nie tylko działacze PZPR i legalnie działających w PRL ugrupowań politycznych, ale przede wszystkim osoby o niepodważalnym dorobku naukowym. Zarówno Ciosek, jak i Wujec potwierdzili ówczesną atmosferę impasu politycznego, doskonale identyfikowanym po obu stronach przystępujących do rozmów. Obaj dyskutanci zwrócili uwagę na fakt, że obie strony ówczesnego konfliktu społecznego były „pod ścianą”, a kraj trwał w nieznośnym impasie. Czytelne były intencje obu stron – władza chciała otrzymać legitymizację niezbędnych zmian w polskiej gospodarce tamtego czasu, a strona opozycyjna chciała odbudowy legalnej „Solidarności” i uznania jej podmiotowości. Ale, jak powiedział Reykowski, a co potwierdzili pozostali dyskutanci „panelu uczestników” – bardzo szybko osiągnięto zasadnicze założenia stron i okazało się, że Okrągły Stół staje się forum debaty w parlamentarnym stylu. Jak powiedział Ciosek – w trakcie Okrągłego Stołu obie strony rozmów stworzyły „projekt pięknej Polski”, a wielu uczestników historycznej debaty stało się kreatorami nowego porządku strojowego po 1989 roku. Należy zauważyć, że na widowni obecni byli inni uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, sprzed 30-lat – m.in. Artur Balazs, Andrzej Celiński, Grzegorz Kołodko, Marek Kossowski, Andrzej Werblan, Janusz Onyszkiewicz, Bogdan Lis, Jerzy Urban, Grażyna Staniszewska, Adam Strzembosz, Andrzej Zoll.
Paneliści-uczestnicy historycznego wydarzenia w 1989 roku, a także wcześniej Prezydenci, w dyskusji 5 kwietnia 2019 roku w Zamku Ujazdowskim, koncentrowali swoje wypowiedzi wokół tego co stało się konsekwencją Okrągłego Stołu. Uzgodnienie pierwszych, chociaż nie w pełni demokratycznych, ale jednak wyborów z dopuszczeniem do nich autentycznej opozycji, uznanym historycznie i w sferze rzeczywistego odbioru społecznego efektów tych obrad okrągłostołowych, stało się osiągnięciem pozycji wyjściowej do fundamentalnych zmian politycznych w Polsce. Polski okrągły stół, mimo swojego uniwersalnego charakteru, stał się wzorem politycznego rozwiązania impasu, w którym uczestniczy „słaniająca się” władza i zdeterminowane społeczeństwo, bez uciekania się do przemocy. To osiągnięcie polskiego rozwiązania w 1989 roku, jak się okazało w dalszej dyskusji 5 kwietnia 2019 na spotkaniu „DZIEDZICTWO OKRĄGŁEGO STOŁU PO 30 LATACH” jawi się jako bezsprzeczne, także w kontekście panelu think-tanków młodego pokolenia, prowadzonego przez Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. Daszyńskiego. W panelu „młodych” uczestniczyli 30-to latkowie: Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Iza Mrzygłód (Kultura Liberalna), Matusz Luft (Kontakt) i Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński). Wszyscy paneliści młodszego pokolenia byli zgodni co do historycznej roli otwarcia i zdynamizowania zmian przez Okrągły Stół, zauważając jednocześnie, że spojrzenie na to wydarzenie nich samych jak i ich rówieśników i młodszych pokoleń nie ma już tego emocjonalnego wydźwięku, co wspomnienia ich rodziców i dziadków. Trudnowski podniósł wątek niekompletności środowisk opozycyjnych przy Okrągłym Stole, a pozostali rozszerzyli to spostrzeżenie, mówiąc o powtarzającym się w ostatnim 30-leciu, braku personalnej reprezentacji w parlamentaryzmie odmiennego sposobu postrzegania historycznych zdarzeń i procesów społecznych, jako podstawowego paradygmatu kształtującego polską politykę po 1989 roku. Należy podkreślić, że w wypowiedziach czworga młodych panelistów pobrzmiewały silnie wątki współczesnej polityki, a ich oceny samego Okrągłego Stołu miały intrygujący wspólny mianownik. Jest nią trudność tworzenia interesującego dla młodego pokolenia przekazu istoty Okrągłego Stołu – to jest poszanowania przeciwnika politycznego, a nie dążenia do jego anihilacji, mimo toczonego politycznego sporu, a w końcu uznania przez uczestników debaty, najlepszych argumentów i racji w interesie wszystkich obywateli i dobrostanu państwa.
Modne ostatnio słowo inkluzywność lub jej brak, czyli wykluczenie przy Okrągłym Stole, stały się głównym wątkiem wypowiedzi reprezentantów młodych think-tanków. Należy poważnie potraktować ten wątek „dziedzictwa Okrągłego Stołu” i nie wpadać w samozadowolenie z dokonań okrągłostołowych, skoro i „paroksyzm Tymińskiego” i działalność Samoobrony i dzisiejsza fala populizmu, rasizmu, faszyzmu są faktami polskiego życia społeczno-politycznego.
Stowarzyszenie Ordynacka jest środowiskiem, które popierało Okrągły Stół, a przede wszystkim jego generalny efekt – współczesną Polskę. Jest ona ukoronowaniem politycznej aktywności ZSP/SZSP/ZSP od 1950 roku. Może nie jest ona idealna, może wymaga korekt. Ale ma demokratyczny wybór i jest obecna w Unii Europejskiej. Obecnie znów szczególnie ważny jest powrót w polityce do racjonalnego szukania kompromisów oraz wzmożenie edukacji politycznej społeczeństwa. Powszechnie niekwestionowany w międzynarodowej opinii przebieg w 1989 i finalne rozwiązanie Okrągłego Stołu wymaga w dzisiejszej sytuacji w Polsce przypomnienia tego doniosłego wydarzenia w najnowszej historii Polski i Europy. Warto zauważyć, że tradycja Okrągłego Stołu – konsyliacyjnego rozwiązywania konfliktu, czy tez impasu politycznego, nie zwalnia z dopracowania prawnych rozwiązań ograniczających narastającą falę populizmu i faszyzmu niszczących wszelka spoistość społeczną.

Wojciech Kurdziel

HYBRYDY 17 XI 2023

Serdeczne gratulacje dla wybranych  do Sejmu i Senatu:

  • POSEŁ  DARIUSZ WIECZOREK,  MINISTER NAUKI i SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, PRZEWODNICZĄCY STOWARZYSZENIA ORDYNACKA
  • POSEŁ  WŁODZIMIERZ CZARZASTY, WICEMARSZAŁEK SEJMU RP
  • POSEŁ  MARCIN KULASEK,
  • SENATOR WALDEMAR WITKOWSK

Uchwała Rady Naczelnej Stowarzyszenia ORDYNACKA z dnia 17 listopada 2023 r.

W nawiązaniu do Uchwały Krajowego Kongresu Stowarzyszenia Ordynacka z dnia 20.05.2023 r. Rada wyraża głębokie zadowolenie z frekwencji wyborczej, o którą apelował Kongres Stowarzyszenia i dziękuje wszystkim obywatelkom i obywatelom, którzy poszli do urn wyborczych i oddali głos na przedstawicieli ugrupowań tworzących blok partii demokratycznych.
To dzięki Wam udało się odsunąć od władzy PIS – partię antydemokratyczną i antyeuropejską. To dzięki Wam słowom „prawo” i „sprawiedliwość” przywrócone będzie ich właściwe znaczenie!
Dziękujemy.
Do partii, które uzyskały mandat społeczny do kierowania naszym krajem apelujemy: prawa człowieka, sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zdrowe środowisko, społeczeństwo obywatelskie, edukacja a nie indoktrynacja, jedność a nie podziały, szacunek i budowanie autorytetów – to musi być kierunek waszych dążeń i działań!
Środowisko skupione wokół Ordynackiej deklaruje aktywny udział w reformowaniu kraju i jednoczeniu obywateli, uznając naszą obecność w Unii Europejskiej i NATO za nadrzędny interes narodowy.

RN Stowarzyszenie Ordynacka

Krótko o kampanii wyborczej  2023 

Kandydaci  ze Stowarzyszenia Ordynacka ,

Trzeba NAS szukać było głównie na listach  Nowej Lewicy,  ale znalazło się kilku przedstawicieli Stowarzyszenia Ordynacka również na listach Platformy Obywatelskiej. Dziękujemy, że popieraj NAS własnymi głosami.  Kandydatki i kandydaci ze Stowarzyszenia Ordynacka mają zbliżone poglądy do WASZYCH.

Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni wyborów

Mężów zaufania powołują komitety wyborcze partii i i koalicji. Mają oni prawo nie tylko do wizytowania i obserwacji komisji wyborczych, ale mogą również wnosić uwagi do protokołów wyborczych, nadzorować ich sporządzanie i przekazywanie do okręgowych komisji wyborczych.

Obserwatorów społecznych powołują organizacje samorządowe, które zajmują się działalnością na rzecz rozwoju demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i praw obywatelskich. Co ważne, obserwator społeczny, również czuwa nad przebiegiem wyborów w lokalu wyborczym, obserwuje, czy nie doszło do nadużyć czy złamania prawa. Jednak obserwator społeczny nie może zgłaszać swoich uwag do protokołu i nie może być obecny podczas przewożenia protokołu do komisji wyborczej wyższego stopnia.

XI PRZYKAZANIE – NIE BĄDŹ OBOJETNY